W dniu 25 listopada 2022 r. na naszym wydziale odbyło się seminarium naukowe poświęcone problematyce spójności i integralności przestrzennej systemów ochrony przyrody i krajobrazu, z uwzględnieniem aspektów środowiskowo-przestrzennych, organizacyjnych i finansowych. Oprócz geografów i biologa prezentujących wyniki badań wykonanych w ramach projektu dofinansowanego ze środków RPO WO w wydarzeniu uczestniczyli naukowcy i przedstawiciele regionalnych, powiatowych i gminnych organów administracji rządowej i samorządowej oraz studenci Gospodarki przestrzennej – łącznie ok. 60 osób.

Z prezentacji przedstawionych na seminarium wynika, że w zakresie budowy spójności i integralności przestrzennej regionalnej sieci Natura 2000 jest jeszcze wiele do zrobienia. Poprawia się natomiast instrumentarium organizacyjno-zarządcze oraz ekonomiczno-finansowe ochrony systemu, w tym w coraz większym stopniu pozyskiwane są przez organy zajmujące się ochroną środki pozabudżetowe.

Wyniki badań dotyczące krajobrazowych uwarunkowań spójności i integralności sieci Natura 2000 Opolszczyzny zostały przedstawione w drukowanej właśnie monografii.