W połowie grudnia odbyła się kolejna już wizyta przedstawicieli Wydziału Ekonomicznego w Poczdamie. Wzięli w niej udział prorektor Uniwersytetu Opolskiego, prof. dr hab. Janusz Słodczyk, dziekan Wydziału Ekonomicznego UO prof. dr hab. Stanisława Sokołowska oraz prodziekan ds. nauki i współpracy z zagranicą tego wydziału dr hab. prof. UO Sabina Kauf.

Współpraca Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Opolskiego z Wydziałem Społeczno-Ekonomicznym Uniwersytetu Poczdamskiego trawa już od ponad 20 lat. Jej wynikiem są odbywające się co roku seminaria studenckie. Mają one miejsce na przemian w Opolu i w Poczdamie. Stały się one przez te 20 lat trwałym elementem współpracy obydwu wydziałów, co jest zjawiskiem wyjątkowym, zarówno w skali polskiej jak i niemieckiej uczelni. Seminaria te są starannie przygotowywane przez tak przez studentów, jak i pracowników naukowych, co znajduje swoje odzwierciedlenie w ich wysokim poziomie merytorycznym.

Pobyt na Uniwersytecie w Poczdamie był okazją do licznych rozmów i konsultacji. Delegacja z Opola spotkała się miedzy innymi z prof. dr Ingo Balderjahnem, prodziekanem wy-działu Społeczno-Ekonomicznego w Poczdamie, który był jednym z inicjatorów współpracy pomiędzy naszymi wydziałami. Już w 1993 roku zapoczątkował on organizację corocznych seminariów studenckich. W spotkaniu uczestniczyli także prof. dr Klaus Schöler, emerytowany pracownik wydziału Społeczno-Ekonomicznego, kontynuator organizacji seminariów
naukowo-dydaktycznych. Oraz wieloletni koordynator współpracy Uniwersytetu w Poczdamie z Uniwersytetem Opolskim. W rozmowach brał udział również uczestniczący od lat we wspólnych projektach prof. dr Thomas Weith.

Rozmawiano z nim także o perspektywach wznowienia wspólnych seminariów z zakresu marketingu, które na początku lat 90-tych dwudziestego wieku cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno polskich jak i niemieckich studentów.
Podczas spotkania omawiano planowane w czasie od 06 do 12 maja 2014 roku seminarium studenckie, nt. „Zmian wykorzystania terenów w Polsce i w Niemczech”. Ich naukowe kierownictwo objąć mają wspólnie prof. Słodczyk i prof. Thomas Weith.

Delegacja spotkała się także z dr Renatą Schmidt, która po przejściu na emeryturę  prof. Schölera objęła koordynację współpracy z naszymi wydziałami, a także koordynację programu Erasmus.

Niezależnie od przygotowywanego na maj seminarium przedyskutowano także perspektywę przyjazdu do Opola z wykładami gościnnymi emerytowanych profesów Uniwersytetu w Poczdamie: K. Schölera i N. Eickhoffa. Wizytę zapowiedzieli także prodziekan wydziału Społeczno-Ekonomicznego w Poczdamie prof. dr hab. Ingo Balderjahn oraz koordynator współpracy między naszymi wydziałami oraz koordynator programu Erasmus dr Renata Schmidt.
Innym ważnym momentem wizyty przedstawicieli Uniwersytetu Opolskiego w Poczdamie było omówienie możliwości poszerzenia współpracy o prowadzenie wspólnych badań
naukowych w takich obszarach jak m.in.: funkcjonowanie sektora publicznego, zrównoważony rozwój czy innowacje oraz prowadzenie wspólnych przewodów doktorski.

Wielogodzinne konsultacje uwieńczone zostały podpisaniem programu ramowego współ-pracy na lata 2014-2017 oraz kolejnej szczegółowej umowy o współpracy pomiędzy oby-dwoma wydziałami.
Przedstawiciele opolskiego uniwersytetu wrócili do Polski usatysfakcjonowani. Wizyta może zaowocować otwarciem się nowych horyzontów współpracy obu uczelni, a tym samym uatrakcyjnieniem oferty edukacyjnej skierowanej do opolskich studentów. W tym również umożliwienia im częstszych wyjazdów do kraju zachodniego sąsiada.

dr hab. Sabina Kauf prof. UO