W dniach od 6 do 10 maja 2014 r. w Poczdamie (Niemcy) odbyło się coroczne seminarium dydaktyczne, odbywające się w ramach współpracy pomiędzy Uniwersytetem w Poczdamie i Wydziałem Ekonomicznym Uniwersytetu Opolskiego. Temat seminarium brzmiał: „Zmiany wykorzystania terenów w Polsce i w Niemczech”. Tegoroczne seminarium zorganizowane było przez prof. Thomasa Weitha. W seminarium uczestniczyła 10- osobowa grupa studentów Uniwersytetu w Poczdamie.

Ze strony polskiej w seminarium wzięli udział prof. dr hab. Janusz Słodczyk, dr hab. prof. UO Sabina Kauf, dr Robert Poskart oraz 10- osobowa grupa studentów Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Opolskiego.

Na seminarium wygłoszono 20 referatów w języku niemieckim. Ich tematyka związana była ze zmianami wykorzystywania terenów m.in. postindustrialnych, powojskowych w Polsce i w Niemczech. Obrady seminarium zaowocowały licznymi dyskusjami, umożliwiającymi wymianę poglądów i poszerzenie wiedzy w sferze zmian w gospodarce przestrzennej, zachodzących w Polsce i w Niemczech Merytoryczną opiekę nad referatami studentów naszego Wydziału sprawowali: prof. dr hab. Janusz Słodczyk, dr Edyta Szafranek, mgr Agnieszka Dembicka-Niemiec, mgr inż. Renata Klimek oraz dr hab. Sabina Kauf, prof. UO.

Dla uczestników seminarium przygotowany był również bogaty program kulturalny.
Oprócz seminarium naukowo-dydaktycznego przedstawiciele Wydziału Ekonomicznego przeprowadzili szereg spotkań, w ramach których omawiali możliwości poszerzenia i zintensyfikowania współpracy pomiędzy naszymi Uniwersytetami, a w szczególności wydziałem Ekonomicznym UO a Wydziałem Społeczno-Ekonomicznym Uniwersytetu w Poczdamie.

W głównym spotkaniu, z prezydentem Uniwersytetu w Poczdamie prof. Oliverem Guentherem uczestniczył Prorektor Uniwersytetu Opolskiego prof. dr hab. Janusz Słodczyk oraz prodziekan Wydziału Ekonomicznego dr hab. prof. UO Sabina Kauf. Przedmiotem rozmów były możliwości poszerzenia współpracy z Uniwersytetem w Poczdamie, a w szczególności podjęcie próby uruchomienia trójstronnych, angielskojęzycznych studiów magisterskich. W realizacji studiów tych miałby partycypować również Uniwersytet w Petersburgu, z którym Uniwersytet w Poczdamie współpracuje już od wielu lat. W takcie rozmowy rektor Uniwersytetu w Poczdamie zgłosił gotowość przybycia z wizytą do Opola. Wizyta zaplanowana została na 9-10 października b.r.

Prorektor J. Słodczyk oraz prodziekan S. Kauf spotkali się również z panią dr. Renate Schmidt, koordynatorem współpracy z zagranicą. W trakcie spotkania omówione zostały szczegóły współpracy między WE UO oraz Wydziałem Społeczno-Ekonomicznym Uniwersytetu w Poczdamie. Sporządzono wstępny plan wizyt profesorów, którzy gościć będą w Wydziale Ekonomicznym jeszcze w tym roku akademickim z wykładami gościnnymi.

Ponadto prodziekan S. Kauf spotkała się z dziekanem wydziału Społeczno-Ekonomicznego prof. dr hab.. Maikiem Heinemannem i prodziekanem, prof. dr hab. Ingo Balderjahnem. W trakcie rozmowy omówiono m.in. zagadnienia związane z możliwością uruchomienia trójstronnych studiów magisterskich, a także prowadzenia wspólnych projektów badawczych. W trakcie rozmowy prodziekan I. Balderjahn również zadeklarował gotowość przybycia, jeszcze w tym roku, z wykładem gościnnym.

Program wizyty był bardzo bogaty i zaowocował szeregiem konstruktywnych propozycji współpracy oraz zaplanowaniem wizyty władz rektorskich Uniwersytetu w Poczdamie w murach naszej alma mater.