W dniach 23-27 kwietnia 2013 r. na Wydziale Ekonomicznym odbyło cykliczne polsko-niemieckie seminarium naukowo-dydaktyczne odbywające się w ramach współpracy pomiędzy Uniwersytetem w Poczdamie i Wydziałem Ekonomicznym Uniwersytetu Opolskiego. Temat seminarium brzmiał: “Die Konzeption der raumlichen Entwicklung der deutsch-polnischen Grenzregionen”. Zostało ono zorganizowane m.in. przy współudziale członków Katedry Geografii Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej: prof. dr hab. Janusza Słodczyka i dr Edyty Szafranek.

Ze strony polskiej w obradach seminarium udział wzięli prof. dr hab. Janusz Słodczyk, prof. dr Sabina Kauf, dr Robert Poskart wraz z 10-osobową grupą studentów Wydziału Ekonomicznego.

Ze strony niemieckiej gośćmi seminarium byli pracownicy Katedry Makroekonomii i Teorii Gospodarki Uniwersytetu w Poczdamie, pod kierownictwem prof. Klausa Schölera, wraz z prof. Thomasem Weithem, dr Julią Reilich, dr Sandrą Bedenk i 10-osobową grupą studentów.

Obrady seminaryjne trwały dwa dni. Językiem obrad był język niemiecki. Na seminarium wygłoszono 18 referatów poświęconych m.in. tematyce rozwoju regionów przygranicznych, polityce regionalnej oraz konkurencyjności regionów i euroregionów.

Referaty zaowocowały licznymi dyskusjami, złożyły się ponadto na aktualny i interesujący obraz przeobrażeń zachodzących w Polsce i Niemczech po wstąpieniu Polski w struktury Unii Europejskiej. Były też okazją do wymiany idei i poglądów, dając możliwość nowego spojrzenia na zjawiska ekonomiczne zachodzące w obu krajach.

Dla uczestników seminarium przygotowany był również program kulturalny, obejmujący zwiedzanie m.in. Opola i wycieczkę całodniową do Krakowa