W dniu 27.09.2023 r. na Uniwersytecie Zielonogórskim odbyła się uroczystość 50-lecia działalności naukowej prof. dr hab. Andrzeja Czyżewskiego połączona z seminarium „Ludzie Ziemi”, w którym wybitni ekonomiści, z kilkunastu ośrodków akademickich w Polsce, nawiązując do twórczości Jubilata, dyskutowali o  ziemi jako osobliwym czynniku produkcji, kwestii agrarnej i agroekonomii. Jubilat to wybitny makroekonomista i ekonomista rolny, autor 680 pozycji naukowych, 85 opinii i ekspertyz oraz 81 recenzji wydawniczych.
Prof. Andrzej Czyżewski wypromował 1050 magistrantów i dyplomantów oraz wielu doktorów i profesorów. Prof. A. Czyżewski, który główne etapy swojej kariery naukowej realizował na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, obecnie jest Dyrektorem Instytutu Ekonomii i Finansów Uniwersytetu Zielonogórskiego. W okresie swojej pracy twórczej prof. A. Czyżewski prowadził szeroką działalność organizacyjną, związaną głównie z integracją środowisk ekonomistów rolnych i ekonomistów zrównoważonego rozwoju.
Prof. A. Czyżewski jest m.in. członkiem Rady Programowej konferencji „Wieś i rolnictwo w procesie zmian”, organizowanej przez Uniwersytet Opolski.  Współpraca miała charakter wieloletni, trwała od dwóch dekad i dotyczyła zarówno kwestii merytorycznych, jak również promocji wyników konferencji.

Uczestnikami panelu dyskusyjnego „Ekonomia czynnika ziemi” m.in. byli: prof. dr hab. B. Fiedor, prof. dr hab. W. Poczta, prof. dr hab. M. Gorynia, prof. dr hab. H. Runowski, prof. dr hab. B. Czyżewski. W dalszej części seminarium jego uczestnicy wygłaszali laudacje, honorujące prof. A. Czyżewskiego i dzielili się wspomnieniami ze swoich spotkań z Jubilatem. W uroczystościach uczestniczyła również prof. dr hab. Stanisława Sokołowska, która wygłosiła laudację i podziękowała Jubilatowi w imieniu własnym i całej społeczności Wydziału Ekonomicznego UO za wieloletnią twórczą współpracę.

Prof. S. Sokołowska ma również swój wkład w merytoryczną część prezentowanej na seminarium monografii „Ludzie Ziemi” – jest autorką rozdziału Terytorialny wymiar agroekonomii w świetle badań w województwie opolskim (współautorka: Anna Bisaga).

Prof. dr hab. Stanisława Sokołowska
Wydział Ekonomiczny, Uniwersytet Opolski