Zaznacz stronę

W dniach 7-9 kwietnia br. Na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Opolskiego odbyła się IV Ogólnopolska Studencka Konferencja pt. „Chcę być zrównoważony!”. Tematyka tegorocznego spotkania rozważała pytanie: „Czy eko jest eko?”
Przedstawiciele władz Uniwersytetu i Wydziału, a także grona kadry naukowo-dydaktycznej słowami wstępu zgodnie stwierdzili, iż spotkanie to zostało zorganizowane w celu przybliżenia nas, osób czerpiących korzyści z postępu technologicznego, do problemów ekologicznych, z jakimi człowiek zmaga się od dawna i zapewne nigdy nie przestanie się zmagać. Wygłoszono również kilka pozytywnych słów na temat Koła Naukowego oikos Opole oraz samego udzielania się studentów w tego typu działalnościach.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele uczelni wyższych z całej Polski – Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznnego w Siedlcach, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Problematyka spotkania podzielona została na dwa bloki tematyczne:
– ekologia w różnych dziedzinach życia,
– produkcja ekologiczna.

W wystąpieniach studentów dominowała tematyka związana z rolnictwem ekologicznym, produktami ekologicznymi oraz ochroną środowiska. Uczestnicy chętnie dyskutowali na temat zagadnień poruszanych w wygłaszanych referatach, zastanawiając się jakie działania należy podjąć, by społeczeństwo funkcjonowało zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
Duże zainteresowanie wśród uczestników poruszył temat przewodni konferencji – produkty BIO, które są ekologicznymi produktami zarówno żywnościowymi jak i komponentami składników do wytwarzania kosmetyków.

Podczas drugiego dnia konferencji uczestnicy mieli możliwość uczestnictwa w prowadzonych przez dr Monikę Paradowską warsztatach, które odbywały się pod hasłem „Ekologia – mój czy nasz interes?”.
Skupiono się na wspólnym opracowaniu strategii wdrażania koncepcji domów pasywnych, z uwzględnieniem stanowisk poszczególnych grup interesariuszy. Okazało się, że realizacja takiej idei wymaga spójnych działań ze strony zarówno gminy jak i rządu państwa oraz organizacji pozarządowych.

Konferencję zakończyły uroczyste podziękowania za uczestnictwo dla studentów, którzy zechcieli wygłosić referaty oraz nie krępowali się zabrać głos w licznych dyskusjach. Każdy z obecnych otrzymał certyfikat uczestnictwa. Pięciu najaktywniejszych studentów zostało wyróżnionych drobnym upominkiem.

IV Ogólnopolska Konferencja odbiła się szerokim echem w lokalnych mediach. Na sali konferencyjnej zauważyć mogliśmy operatorów Studenckiej Telewizji Uniwersytetu Opolskiego oraz przedstawicieli lokalnych mediów.