Obustronna wymiana doświadczeń, zajęcia akademickie dla uczniów i popularyzacja ekonomii to tylko niektóre założenia umowy o współpracy pomiędzy Wydziałem Ekonomicznym UO a Zespołem Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich w Kędzierzynie-Koźlu. 4 kwietnia podpisali ją dziekan wydziału dr Bartosz Chorkowy i dyrektorka szkoły Ewelina Kowaś.

Umowa pozwoli rozwinąć sieć kontaktów pomiędzy Wydziałem Ekonomicznym UO a Zespołem Szkół nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu, którego technikum oferuje między innymi profile: technik ekonomista i technik rachunkowości. Umożliwi też obustronną wymianę doświadczeń w zakresie nauczania i popularyzacji twórczych działań młodzieży. Poza tym stworzy warunki do rozwijania jej indywidualnych zainteresowań i umiejętności w zakresie przedmiotów ekonomicznych.

– Wnosimy do tej współpracy przede wszystkim wiedzę akademicką, mocno specjalistyczną i w dużym stopniu praktyczną. Uważamy, że to rozwinie kompetencje, które uczniowie nabywają w szkole średniej – podkreślał dr Bartosz Chorkowy, dziekan Wydziału Ekonomicznego UO. – To uzupełni też ich zasoby o inne podejścia, bo ile osób, tyle spojrzeń na poszczególne zagadnienia. Pokażemy też nieco odmienną od szkolnej formę zajęć. Dzięki temu młodzieży będzie później łatwiej zaadaptować się do funkcjonowania na uczelni wyższej.

Porozumienie pozwoli jednocześnie na wymianę doświadczeń w zakresie pracy z uczniami szczególnie uzdolnionymi, co przełoży się na ich rozwój naukowy. Młodzież będzie też mogła uczestniczyć w wybranych zajęciach akademickich na Wydziale Ekonomicznym oraz współpracować z tutejszymi kołami naukowymi. W planie są między innymi: szkolenia, warsztaty, seminaria i konferencje naukowe.

– Cieszę się, że nasi uczniowie będą mogli korzystać z dodatkowych zajęć już w trakcie edukacji szkolnej. To nie tylko poszerzy ich umiejętności i kompetencje, ale też pozwoli im jeszcze bardziej pokochać ekonomię – mówiła Ewelina Kowaś, dyrektorka Zespołu Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich w Kędzierzynie-Koźlu. – Wydział Ekonomiczny UO to miejsce o wysokiej randze, z kolei nasze technikum ma wysoki poziom zdawalności egzaminów zawodowych. Sądzę więc, że ta współpraca będzie kolejnym czynnikiem, który uatrakcyjni naukę w naszym technikum. Mam nadzieję, że to nie ostatnie takie porozumienie z Uniwersytetem Opolskim.

Umowa weszła w życie w dniu podpisania. Wśród kierunków, które obecnie oferuje Wydział Ekonomiczny UO, są: ekonomia, finanse i rachunkowość, zarządzanie i logistyka.

Źródło: UO