VIII KONFERENCJA NAUKOWA MIASTA XXI WIEKU Perspektywiczne priorytety w społecznym, gospodarczym i przestrzennym rozwoju miast

W dniach 19-21 maja 2013 roku w Prószkowie odbyła się VIII edycja konferencji naukowej z cyklu Miasta XXI wieku, pod hasłem: „Perspektywiczne priorytety w społecznym, gospodarczym i przestrzennym rozwoju miast”. Konferencja tradycyjnie była zorganizowana przez Katedrę Geografii Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Wydziału Ekonomicznego UO.

Celem spotkania naukowego było kontynuowanie wymiany poglądów oraz wyników badań dotyczących priorytetowych zadań w wielopłaszczyznowym rozwoju miast wynikających z dorobku naukowego przedstawicieli ośrodków akademickich oraz doświadczeń podmiotów odpowiadających za rozwój miast.

Zgłoszony przez uczestników konferencji zestaw opracowań naukowych pozwolił organizatorom wyodrębnić dwie sesje plenarne, w ramach których prezentacje i dyskusja toczyły się wokół ogólnych zagadnień dotyczących perspektyw rozwoju miast. W szczególności odnosiły się do budowania i wykorzystania potencjałów miast w celu kształtowania ośrodków atrakcyjnych i inteligentnych – zgodnie z założeniami polityki regionalnej na okres programowania 2014-2020. Ponadto wykreowano siedem sekcji tematycznych, w których obrady dotyczyły następują zagadnień:

• Atrakcyjność inwestycyjna i funkcje gospodarcze miast,
  • Kształtowanie i wykorzystanie przestrzeni publicznych w miastach,
  • Optymalizacja procesów transportowych w ośrodkach miejskich i rola systemów transportowych w budowaniu powiązań z otoczeniem,
  • Powiązania funkcjonalne miast w warunkach regionalizacji i globalizacji,
  • Problemy funkcjonowania i rozwoju metropolii w Polsce,
  • Przekształcania miast post-socjalistycznych w krajowych programach rewitalizacji oraz w projekcie ReNewTown,
  • Społeczno – demograficzne aspekty rozwoju miast.

Dodatkową, utrwaloną w tradycji konferencji była jest sesja posterowa, która obejmowała niemal 30 prezentacji. Przedstawiały one różnorodną tematykę badawczą, a przygotowane były przede wszystkim przez młodych naukowców i studentów. Dyskusja i omówienie prezentacji posterowych ukierunkowane zostały na następujące kwestie:

• Problemy i przykłady rewitalizacji miast,
  • Planowanie przestrzenne w kształtowaniu spójności terytorialnej miast i obszarów zurbanizowanych
  • Zrównoważony i dynamiczny rozwój miast.

Równolegle, pod wiodącym hasłem: Problemy i wyzwania w zagospodarowaniu przestrzennym terenów nadrzecznych na przykładzie miast w dolinie Odry odbyły się warsztaty urbanistyczne. Ich efektem będzie jest opracowanie kierunków zmian w zagospodarowaniu przestrzennym terenów nadrzecznych wybranych miast.

Wartość naukowa konferencji wynika przede wszystkim z udziału przedstawicieli różnych dyscyplin naukowych z różnych ośrodków akademickich oraz praktyków zarządzania i rozwoju miast, a także studentów. W konferencji wzięło udział ponad 80 osób. Wyniki swoich badań przedstawili geografowie, urbaniści, ekonomiści, socjolodzy, planiści przestrzenni, specjaliści w zakresie zarządzania oraz prawa i administracji, reprezentujący następujące ośrodki: Bydgoszcz, Gdańsk, Jelenią Górę, Katowice, Kędzierzyn – Koźle, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Prószków, Sosnowiec, Toruń, Warszawę, Wrocław i Opole.

ZAKRES TEMATYCZNY KONFERENCJI

Celem konferencji jest kontynuowanie wymiany poglądów oraz wyników badań dotyczących priorytetowych zadań w wielopłaszczyznowym rozwoju miast wynikających z dorobku naukowego przedstawicieli krajowych i zagranicznych ośrodków akademickich oraz doświadczeń podmiotów uczestniczących w rozwoju miast.

1. Kształtowanie powiązań funkcjonalnych w systemie osadniczym

1. Centralność i peryferyjność ośrodków miejskich
  2. Rozwój miast zapewniający spójność gospodarczą, społeczną i terytorialną
  3. Powiązania funkcjonalne miast w warunkach regionalizacji i globalizacji