On 19th and 20th September University of Opole was organizing the third TPM as part of the ReThink Finance project, during which we hosted Partners from Romania, Spain, Italy and Belgium. The meeting focused on progress in implementing the project assumptions and plans for the coming months. On the first day, the meeting was held at the Faculty of Economics, while on the second day, it was held at the Culture and Science Centre of the Faculty of Theology of the University of Opole in Kamień Śląski. Partners could get to know both facilities and learn a lot of interesting information about them. In particular, the facility in Kamień Śląski delights with its beauty and history. On the way back, participants had the opportunity to visit one of the most beautiful facilities in our province – the Castle in Moszna. At the end of the event, everyone received certificates of participation.
W dniach 19-20 września 2024 r. Uniwersytet Opolski był organizatorem trzeciego TPM (Transnational Project Meeting) w ramach projektu ReThink Finance, podczas którego gościliśmy Partnerów z Rumunii, Hiszpanii, Włoch oraz Belgii. Tematem spotkania były postępy w realizacji założeń projektowych oraz plany na najbliższe miesiące. W pierwszym dniu obrady odbyły się na Wydziale Ekonomicznym, natomiast w drugim – w Centrum Kultury i Nauki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego w Kamieniu Śląskim. Partnerzy mogli poznać oba obiekty i dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na ich temat. W szczególności obiekt w Kaminiu Śląskim zachwycił swoim pięknem i historią. W drodze powrotnej uczestnicy mieli okazję zwiedzić jeden z najpiękniejszych obiektów naszego województwa – Zamek w Mosznej. Na zakończenie wydarzenia wszyscy otrzymali certyfikaty uczestnictwa.