Pod koniec kwietnia czteroosobowa grupa studentek Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Opolskiego – Julia Jarosz, Hanna Marek, Paulina Musiał oraz Patrycja Wodzińska – wzięły udział w programie Erasmus+ Blended Intensive Program „Practical Business Skills: Exploring Global and Local Markets/ Praktyczne umiejętności biznesowe na rynkach globalnych i lokalnych”.

Projekt realizowany był we współpracy uczelni z Rumunii (University of Lucian Blaga), Niemiec (Technical University of Applied Sciences Wurzburg-Schweinwurt), Finlandii (Seinäjoki University of Applied Sciences) oraz Polski (Uniwersytet Opolski). Naszą uczelnię reprezentowała dr hab. Marta Maciejasz, prof. UO. Celem projektu było nabycie przez studentów  praktycznych umiejętności przydatnych w generowaniu pomysłów biznesowych oraz ich wdrażaniu w życie w środowisku międzynarodowym. Uczestniczenie w programie dało również  możliwość zdobycia nowych doświadczeń, pracy w międzynarodowej grupie czy poznania kultury i tradycji tego kraju oraz rozwój kompetencji miękkich.

Podczas tak intensywnego tygodnia, organizatorzy zaplanowali dla studentów wykłady naukowe związane z prowadzeniem własnego przedsiębiorstwa czy pracę w grupach zadaniowych, gdzie ostateczny wynik został zaprezentowany przed znakomitym jury. Nie wolno zapomnieć także o przyjemnościach, gdyż studentki uczestniczyły w tradycyjnej rumuńskiej kolacji, miały okazję odwiedzić Alba Iulia, rozległą fortyfikację usytułowaną na wzgórzu, z którego rozpościera się przepiękny widok na miasto o tej samej nazwie. Ponadto zapoznały się również z rumuńskim folklorem przebywając w Muzeum Narodowym „Astra”, gdzie zobaczyć można rekonstrukcje dawnej rumuńskiej zabudowy. Czas wolny wypełniało zwiedzanie miasta, w tym pięknego starego rynku.