W dniach od 4 do 8 grudnia 2023 roku studenci II i III roku kierunku Gospodarka Przestrzenna brali udział w międzynarodowym projekcie “Sustainable tourism in destinations”, który odbył się w Görlitz w Niemczech.
Celem projektu było nawiązanie współpracy między trzema uczestniczącymi krajami w zakresie zrównoważonego rozwoju turystyki. Badania dotyczyły zagadnień zrównoważonego rozwoju w sektorze turystycznym, ich wyniki zostały porównane i omówione, a w ramach projektu przeprowadzono wywiady z wybranymi firmami turystycznymi, które następnie zostały ocenione. Ponadto zaprezentowane zostały przykłady najlepszych praktyk ze wszystkich trzech krajów oraz omówione czynniki promujące i hamujące.

Dzięki uczestniczeniu studenci mieli możliwość wglądu w aktualny stan zrównoważonego rozwoju turystyki w krajach uczestniczących w projekcie. Szczególnie przykład destynacji Görlitz, ukazał istniejące już pozytywne przykłady, ale również wyzwania, przed którymi stoją firmy turystyczne w przyszłości.

Studenci przeprowadzali wywiady z właścicielami firm, a następnie prezentowali swoje wyniki i brali udział w rozwiązaniu podjętym podczas wspólnych warsztatów, gdzie wspólnie decydowali, która firma najlepiej wpisuje się w temat “Zrównoważona Turystyka”.

W ramach projektu studenci uczestniczyli także w różnych warsztatach, takich jak “Speed Dating”: Jak ważna jest dla Ciebie zrównoważona turystyka w podróżach? Na co zwracasz szczególną uwagę?, mieli również okazję zwiedzić piękne miejsce; Lausitzer Seenland.

Projekt finansowany w ramach programu Erasmus+ Blended Intensive Programmes (BIP) w nowej generacji programu Erasmus