„Twórzmy Dzisiaj Miasta Jutra – gospodarowanie przestrzenią MIAST W SPOSÓB ZRÓWNOWAŻONY”

W dniu 7 marca 2018 r. Katedra Geografii Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Opolskiego, zorganizowała warsztaty dla młodzieży Zespołu Szkół Ekonomicznych w Brzegu oraz Centrum Kształcenia Praktycznego w Opolu.
W ramach spotkania uczniowie uczestniczyli w wykładzie pt. „Miasto przyszłości – futurystyczne wizje i próby ich realizacji” poprowadzonym przez mgr inż. arch. Renatę Klimek. Ten ciekawy wykład dotyczył szalonych wizji architektów i urbanistów takich jak: miasta pływające, podwodne, napowietrzne a także miasta inteligentne, sterowane komputerowo i miasta robotów.
Uczniowie zaproszonych szkół uczestniczyli również w warsztatach pt. „Smart city i zrównoważone miasto – czy potrafisz je zaprojektować?” przeprowadzonych przez dr Agnieszkę Dembicką-Niemiec i Koło Naukowe Zrównoważonego Rozwoju Oikos.
Warsztaty dotyczyły identyfikacji i określenia problemów funkcjonowania miasta i jego przestrzeni oraz innowacyjnych sposobów na ich rozwiązanie. Uczestnicy warsztatów we współpracy ze studentami koła naukowego opracowali nowe, innowacyjne rozwiązania na projekcie konkretnego obszaru z uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju.

Organizatorem warsztatów była dr inż. Barbara Wiatkowska – koordynator ds. promocji kierunku Gospodarka Przestrzenna.