Polityka jakości kształcenia

Polityka jakości kształcenia Wydziału Ekonomicznego

Polityka jakości kształcenia wynika ze strategii rozwoju Uniwersytetu Opolskiego oraz strategii rozwoju instytutów znajdujących się w strukturze wydziału. Celem strategicznym polityki jakości kształcenia jest zapewnienie wysokiego poziomu edukacji, co ma się przekładać na odpowiednie przygotowanie do podjęcia pracy lub do kontynuowania kształcenia na II lub III stopniu studiów.
Oznacza to, że absolwenci Wydziału Ekonomicznego dzięki wysokiemu poziomowi wiedzy, zdobytym umiejętnościom i odpowiedzialnemu i etycznemu zachowaniu są w stanie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata i dostosowywać się do potrzeb zmieniającego się rynku pracy.

Osiąganie celu strategicznego wymaga określenia kierunków wydziałowej polityki jakości kształcenia:

  1. Przekazywanie studiującym wiedzy opartej na aktualnym stanie nauki oraz najnowszych kierunkach jej rozwoju, w obszarach badań prowadzonych w poszczególnych instytutach WE.
    Realizacja poprzez m.in.: zapewnienie pracownikom i studentom dostępu do zasobów bibliotecznych, baz naukowych, finansowanie udziału w konferencjach naukowych, systematyczny przegląd kart przedmiotów w celu ich aktualizacji.
  2. Stałe doskonalenie i poszerzanie oferty edukacyjnej dostosowanej do oczekiwań studentów oraz aktualnych tendencji na rynku pracy.
    Realizacja poprzez m.in.: wprowadzanie nowych kierunków studiów, nowych specjalności, rozwój ścieżki anglojęzycznej.
  3. Stałe doskonalenie stosowanych metod dydaktycznych, w szczególności opartych na nowoczesnych technologiach.
    Realizacja poprzez m.in.: zapewnienie dostępu do odpowiedniej infrastruktury dydaktycznej, w tym do komputerów i specjalistycznego oprogramowania, identyfikację i wsparcie realizacji potrzeb szkoleniowych w zakresie metod dydaktycznych.
  4. Kształcenie i promowanie kadr naukowych oraz wspieranie ich rozwoju.
    Realizacja poprzez m.in.: możliwość podjęcia studiów doktoranckich, wsparcie merytoryczne i organizacyjne w pozyskiwaniu grantów, uczestnictwo w różnego rodzaju projektach o charakterze dydaktycznym lub naukowym, zapewnienie możliwości indywidualnego procesu kształcenia studentom realizującym badania naukowe oraz możliwości publikacji wyników tych badań.
  5. Angażowanie przedstawicieli studentów do współuczestniczenia w doskonaleniu procesu dydaktycznego.
    Realizacja poprzez m.in.: udział studentów w wydziałowych komisjach jakościowych, udział studentów w przeglądzie infrastruktury.
  6. Budowanie i szerzenie kultury jakości wśród studentów i pracowników WE. Realizacja poprzez m.in.: zachęcanie do wyrażania opinii w systemie ankietyzacji realizowanym na potrzeby ewaluacji procesu doskonalenia jakości kształcenia,
  7. Zacieśnianie współpracy z interesariuszami zewnętrznymi. Realizacja poprzez m.in.: wspólny przegląd programów studiów, realizowanie przez studentów praktyk i staży w przedsiębiorstwach/instytucjach, organizowanie wizyt studyjnych w przedsiębiorstwach/instytucjach, zapraszanie praktyków do prowadzenia zajęć dydaktycznych, zapewnienie dostępu do informacji dotyczącej procesu kształcenia i realizowanych badań naukowych.
  8. Rozwój współpracy międzynarodowej w zakresie badań naukowych oraz realizacji procesu dydaktycznego. Realizacja poprzez m.in.: zapewnienie studentom i pracownikom możliwości uczestniczenia w programach wymiany międzynarodowej, w międzynarodowych konferencjach, w szkołach letnich.

Na poziomie Wydziału politykę jakości kształcenia nadzoruje Dziekan, a za jej realizację odpowiadają:

  • Wydziałowa Komisja Doskonalenia Jakości Kształcenia, Wydziałowa Komisja Oceny Jakości Kształcenia. Usystematyzowanie działań zapewniających odpowiednią jakość i jej doskonalenie znajduje odzwierciedlenie w Wydziałowej Księdze Jakości Kształcenia, która stanowi zbiór procedur doskonalenia jakości kształcenia. Większość znajdujących się tam procedur ma charakter ogólnouczelniany, ale w niektórych obszarach opracowano procedury wydziałowe.

Wydziałowa Księga Jakości Kształcenia

Rejestr procedur doskonalenia jakości kształcenia na Wydziale Ekonomicznym zamieszczony jest w pliku do pobrania.

Wydziałowa Księga Jakości Kształcenia

Procedura archiwizowania prac etapowych WSDJK-O-WE-1

Procedura archiwizowania prac etapowych (WSDJK-O-WE-1)  na Wydziale Ekonomicznym zamieszczony jest w pliku do pobrania.

Procedura archiwizowania prac etapowych WSDJK-O-WE-1

Procedura Dyplomowania na Wydziale Ekonomicznym SDJK O WE 2

Procedura Dyplomowania na Wydziale Ekonomicznym zamieszczona jest w pliku do pobrania.

Procedura Dyplomowania na Wydziale Ekonomicznym SDJK O WE 2

Skip to content