W dniach 22-23 września br. odbyła się konferencja naukowa, której współorganizatorami byli Uniwersytet Opolski oraz Komitet Nauk o Pracy i Polityce Społecznej Polskiej Akademii Nauk (KNoPiPS). Konferencji przewodniczyła prof. dr hab. Gertruda Uściska, Prezes ZUS, Przewodnicząca KNoPiPS PAN oraz dr hab. Agata Zagórowska, prof. UO, kierująca Sekcją Regionalnych Badań Społecznych KNoPiPS PAN. Podczas konferencji zaprezentowano wyniki badań koordynowanych przez zespół z Instytutu Ekonomii i Finansów, Katedry Rynku Pracy i Polityki Społeczno-Ekonomicznej UO, tj. dr hab. Agatę Zagórowską, prof. UO oraz dr hab. inż. Dominikę Malchar-Michalską, prof. UO.
Celem badań było m.in. rozpoznania motywów, oczekiwań studentów oraz ich aktywności zawodowej wśród studentów tzw. kierunków masowych. W skład zespołu badawczego oprócz naukowców z Uniwersytetu Opolskiego wchodzą badacze z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wybrane wyniki badań prezentowali dr Jarosław Wąsowicz (Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach), dr Katarzyna Sipurzyńska-Rudnicka (Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu) oraz dr Wojciech Goleński (Uniwersytet Opolski). Podczas dyskusji padło wielu interesujących pytań dotyczących wyników badań, a także podkreślono ważność podjętych badań. Wskazano nie tylko na ich poznawczy charakter, ale przede wszystkich na ich istotną wartość aplikacyjną.

Dr hab. inż. Dominika Malchar-Michalska, prof. UO

Zdjęcia: dr Daniel Rodzeń