Uczelnie wobec wyzwań społecznych – Seminarium Naukowe Komitetu Nauk o Pracy i Polityki Społecznej PAN w Uniwersytecie Opolskim

9 maja 2025 r. w Uniwersytecie Opolskim odbyło się Seminarium Naukowe zorganizowane przez Sekcję Regionalnych Badań Społecznych KNoPiPS PAN, Wydział Ekonomiczny UO oraz PTE Oddział w Opolu. Eksperci z wiodących uczelni w Polsce debatowali o dwóch ważnych zjawiskach społecznych:

Postawy i zachowania studentów wobec edukacji i rynku pracy – młodzi coraz częściej wybierają studia z myślą o stabilnym zatrudnieniu. Wyniki wieloletnich badań prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Opolskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach (członków Sekcji) przedstawiła, m.in. dr hab. Dominika Malchar-Michalska, prof. UO wskazując na zmieniające się motywacje studentów i ich wpływ na funkcjonowanie uczelni.

Przestępczość socjalna – jako ciche, ale realne zagrożenie dla systemów zabezpieczenia społecznego. Dr Wojciech Goleński (UO) zaprezentował założenia projektu badawczego, który ma na celu uporządkowanie wiedzy o tym zjawisku i jego skutkach społeczno-ekonomicznych.

Seminarium otworzyli m.in. prof. dr hab. Gertruda Uścińska (Przewodnicząca KNoPiPS PAN), dr hab. inż. Rafał Matwiejczuk, prof. UO (Prorektor ds. rozwoju i finansów UO) oraz dr Bartosz Chorkowy (Dziekan WE UO). Szczególne podziękowania należą się dr hab. Agacie Zagórowskiej, prof. UO – przewodniczącej Sekcji Regionalnych Badań Społecznych KNoPiPS PAN – za inicjatywę i koordynację wydarzenia, które stało się ważnym forum wymiany wiedzy i doświadczeń.

Wnioski? Uczelnie muszą elastycznie reagować na zmieniające się potrzeby studentów i wyzwania społeczne. Kluczowa jest współpraca nauki z instytucjami publicznymi oraz wdrażanie nowoczesnych metod kształcenia.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za inspirujące wystąpienia i żywą dyskusję!

Fot. Dr Daniel Rodzeń

Udostępnij post

Przejdź do treści