Dnia 29 maja 2014 r. w auli III Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Opolu odbyło się uroczyste zakończenie XXVII edycji OWE pod hasłem: Strefa Euro – szansa czy zagrożenie? Zebranie otworzyła i powitała wszystkich obecnych p. Joanna Raźniewska – dyrektor III LO w Opolu. W spotkaniu uczestniczyli:
• Finaliści zawodów centralnych OWE w Warszawie,
• Nauczyciele – opiekunowie przygotowujący uczniów do udziału w Olimpiadzie,
• Przedstawiciele Zarządu Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego Oddział w Opolu,
• Członkowie Okręgowego Komitetu Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej,
• Przedstawiciele Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu,
• Przedstawiciele Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Opolskiego,
• Uczniowie III LO w Opolu.

Uroczystość zakończenia XXVII edycji OWE poprowadzili uczniowie III LO w Opolu.
Merytoryczną część zebrania prowadziła dr Maria Bucka – Sekretarz Komitetu Okręgowego Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej w Opolu.

1. Na wstępie przedstawiono zebranym przebieg XXVII edycji OWE:
• W zawodach szkolnych Olimpiady (06.11.2013 r.) udział wzięło 322 uczniów z 13 szkół średnich woj. opolskiego.
• Do zawodów II stopnia (okręgowych), które odbyły się 10.01.2014 r. zakwalifikowało się 37 uczniów z 8 szkół.
• Finalistami zawodów okręgowych zostali:
Kamiński Arkadiusz – III LO w Opolu
Trojan Łukasz – II LO w Opolu
Krupa Dominika – II LO w Opolu
Klecha Kamil – III LO w Opolu
Urbanowicz Małgorzata – II LO w Opolu
Słowik Marian – II LO w Opolu

• Do finału zawodów centralnych zakwalifikowano zatem 6 w/w osób z Okręgu Opolskiego.
Zawody centralne odbyły się 5 i 6 kwietnia 2014 r. w Centrum Badań i Edukacji Statystycznej Głównego Urzędu Statystycznego w Jachrance k/Warszawy. W zawodach uczestniczyło ogółem 100 osób ze wszystkich komitetów okręgowych OWE w Polsce.
Reprezentujący Okręg Opolski uczestnicy finału zajęli kolejno miejsca:
Kamiński Arkadiusz – 32 miejsce
Klecha Kamil – 42 miejsce
Trojan Łukasz – 56 miejsce
Urbanowicz Małgorzata – 67 miejsce
Słowik Marian – 91 miejsce
Krupa Dominika – 97 miejsce

2. Uczestniczącym w zebraniu finalistom zawodów okręgowych i uczestnikom zawodów centralnych dr Maria Bucka oraz mgr Józef Kaczmarek – Kanclerz WSZiA w Opolu złożyli gratulacje i wyrazy uznania, a ich opiekunom podziękowania za trud przygotowania uczniów do udziału w Olimpiadzie.

3. Uczestnicy zawodów centralnych otrzymali dyplomy gratulacyjne oraz nagrody pieniężne od Zarządu PTE Oddział w Opolu, książki ufundowane przez WSZiA w Opolu oraz koszulki od Wydziału Ekonomicznego UO. Nagrody wręczyli dr Maria Bucka –V-Prezes Zarządu PTE Oddział w Opolu oraz mgr Józef Kaczmarek – Kanclerz WSZiA w Opolu.

4.Rektor Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu ufundował interesujące wydawnictwa albumowe jako wyraz uznania za przygotowanie uczniów do Olimpiady. Nagrody otrzymały:
– Pani profesor Ewa Michalska – II L.O. w Opolu
– Pani profesor Grażyna Kozłowska – III L.O. w Opolu
Nagrody w imieniu J.M. Rektora wręczył mgr Józef Kaczmarek – Kanclerz WSZiA w Opolu.

5. Na zakończenie spotkania głos zabrał dr Stanisław Karleszko, V-Prezes Zarządu PTE Oddział w Opolu, przygotowujący uczestników do zawodów centralnych. W swoim wystąpieniu wskazał na wielką rolę OWE w rozwoju i popularyzacji wiedzy ekonomicznej wśród młodzieży szkolnej, a także przekazał swoje refleksje z przebiegu zawodów centralnych.