W dniu 24 września na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Opolskiego odbyło się Seminarium Komisji Nauk Rolniczych PAN Oddział w Katowicach. W spotkaniu uczestniczyło 30 osób. Byli to przedstawiciele następujących środowisk naukowo-badawczych, naukowo-wdrożeniowych i doradczych: Zakład Ichtiobiologii i Gospodarki Rybackiej PAN w Gołyszu, Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego w Grodźcu Śląskim, Stacja Doświadczalna Oceny Odmian w Głubczycach, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej, Politechnika Opolska, Uniwersytet Opolski.
Seminarium ma charakter cykliczny. Działania organizacyjne związane z funkcjonowaniem Komisji i jej konferencjami prowadzone są przez pracowników Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Opolskiego. Przewodniczącą Komisji Nauk Rolniczych PAN jest prof. dr hab. Stanisława Sokołowska.

Uczestnicy Seminarium pożegnali zmarłego 2 sierpnia 2013 r. Profesora Józefa Makowieckiego, członka Komisji, który przez kilka kadencji pełnił funkcję jej przewodniczącego. Wspomnienie o zmarłym Profesorze wygłosiła prof. S. Sokołowska.

Na seminarium zaprezentowano ogółem 20 referatów. W wystąpieniach dotyczących zrównoważonej gospodarki stawowej omawiano ekologiczne i ekonomiczne zagadnienia hodowli ryb słodkowodnych. Odpowiedzialność rolnictwa za efektywne wykorzystanie zasobów pokazano na przykładzie agrobiogazowni w Kostkowicach. Taką funkcję może pełnić również kompostowanie rozproszone jako narzędzie zrównoważonego gospodarowania odpadami biodegradowalnymi. Wiele prezentowanych projektów badawczych dotyczyło ochrony środowiska w rolnictwie i leśnictwie. Na obszarach wiejskich występują ekosystemy nie związane z rolnictwem, na które zwrócono uwagę omawiając rolę polderów odrzańskich, czy też zanieczyszczeń gleb i roślinności przydrożnej. Podnoszono kwestię optymalizacji upraw rzepaku ozimego i pszenicy ozimej w zależności od postępu biologicznego i agrotechniki.

W bloku poświęconym ekonomicznym problemom rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich przedstawiono m.in. nowe narzędzia identyfikacji modeli konsumpcji na przykładzie gospodarstw domowych rolników, zagadnienia ekonometrycznego modelowania wahań koniunktury w rolnictwie polskim, dochodowości gospodarstw rolnych według systemu FADN, kredytowania działalności rolniczej w dobie kryzysu, aktywności społeczno-zawodowej kobiet na obszarach wiejskich. Zaprezentowano także nowe projekty badawcze.

Sesja seminaryjna miała charakter panelowy. W dyskusji potwierdzono znaczenie realizowanych badań dla zrównoważonej, „inteligentnej” specjalizacji rolnictwa i obszarów wiejskich oraz możliwość ich wykorzystania w realizacji regionalnych strategii rozwoju obszarów wiejskich.

dr Anna Bisaga

Wykaz referatów:

prof. dr hab. inż. Karol Węglarzy, dr inż. Irena Skrzyżala, mgr inż. Beata Matros, mgr inż. Aneta Pellar, Zasadność ekologiczna i ekonomiczna funkcjonowania Agrobiogazowni Instytutu Zootechniki PIB Zakładu Doświadczalnego Grodziec Śląski w Kostkowicach
dr inż. Henryk Białowąs, Wpływ chowu w pokrewieństwie na wyniki produkcyjne karpia
dr inż. Henryk Żelazny, Kształtowanie się siły ochładzania w pomieszczeniach z basenami do chowu ryb
prof. dr hab. inż. Karol Węglarzy, dr inż. Irena Skrzyżala, mgr inż. Beata Matros, Wstępne wyniki badania opłacalności produkcji halowej suma afrykańskiego
dr Karol Kociszewski, Ochrona przyrody w polskim rolnictwie w warunkach członkostwa w Unii Europejskiej
dr Monika Sporek, dr hab. Kazimierz Sporek, prof. UO, Regres tusz saren (Capreolus capreolus L.) na Pogórzu Wschodnio-Sudeckim
dr inż. Tomasz Ciesielczuk, Kompostowanie rozproszone jako narzędzie zrównoważonego gospodarowania odpadami biodegradowalnymi
dr Jarosław Sławiński, dr Beata Gołuchowska, Ocena wpływu zanieczyszczeń liniowych na glebę i roślinność przydrożną
dr inż. Kazimierz Pyziak, Ocena postępu biologicznego i wpływu agrotechniki oraz ich efektywność ekonomiczna dla rzepaku ozimego i pszenicy ozimej w województwie opolskim na podstawie doświadczeń PDOiR w latach 1999/2012
dr hab. inż. Mirosław Wiatkowski prof. UO; mgr inż. Łukasz Gruss, Rola polderów odrzańskich zlokalizowanych w województwie opolskim w ochronie przeciwpowodziowej dorzecza Odry