Spotkanie inaugurujące projekt NAWA „Kompetentny student – doświadczony absolwent”, połączone z podpisaniem porozumienia o współpracy z Uniwersytetem w Kosowie (pozostali partnerzy współpracują już z UO) miało miejsce 9 stycznia 2020 r. w rektoracie Uniwersytetu Opolskiego. Wzięli w  nim udział przedstawiciele wszystkich partnerskich instytucji, a są to: Uniwersytet Maltański, Uniwersytet w Leuven, Belgia, Uniwersytet Haxhi Zeka w Kosowie, Uniwersytet Tomasza Baty w Zlinie, Czechy i Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu.

Pierwsze robocze spotkania w ramach projektu odbywały się w dniach 7-11 stycznia. Koordynatorem przedsięwzięcia (w ramach grantu NAWA Akademickie Partnerstwa Międzynarodowe) jest Uniwersytet Opolski.

O co chodzi w projekcie

Projekt jest odpowiedzią na współczesne wyzwania międzynarodowego rynku pracy, a także potrzebę wypracowania nowej formuły budowania kompetencji studentów i jej  przetestowania w warunkach praktycznych. Celem projektu jest rozwinięcie kompetencji kluczowych dla rynku pracy poprzez udział studentów w warsztatach międzynarodowych, wykonywanie zadań praktycznych w grupie wielokulturowej, udział w wizytach  studyjnych w międzynarodowych  firmach.

W projekcie wezmą udział studenci kierunków ekonomicznych pierwszego stopnia; 45 studentów z pięciu krajów będzie uczestniczyć w programie rozwoju kompetencji w trakcie trzech ostatnich semestrów studiów, tuż przed wejściem na rynek pracy. Budowanie świadomości i kompetencji studentów odbywać się będzie w ramach wspólnie realizowanych przedsięwzięć dydaktycznych, przy czym każde z nich będzie dla studentów okazją do spotkania się z inną kulturą biznesową kraju goszczącego (cztery wyjazdy zagraniczne połączone z udziałem w wykładach, seminariach, warsztatach, wizytach studyjnych u pracodawców z kraju goszczącego).

W trakcie projektu studenci będą również współorganizowali wydarzenie na terenie własnego kraju dla pozostałych partnerów, co pozwoli im rozwinąć kompetencje organizacyjne w kontekście współpracy międzynarodowej.

Studenci pracują z trenerami w trzech międzynarodowych grupach 15-osobowych. Pomiędzy warsztatami pracują na platformie e-learningowej. Uczestniczą też w certyfikowanym webinarium z zakresu specjalistycznego języka angielskiego.

Rekrutacja rusza 20 stycznia 2020 r.

Rekrutacja studentów do projektu rozpocznie się 20 stycznia, warunkiem jest porozumiewanie się w języku angielskim na poziomie B1. Studenci w sposób autonomiczny będą zdobywać wiedzę oraz rozwijać umiejętności i kompetencje społeczne w grupie zróżnicowanej językowo i kulturowo, a więc wnoszącej różny kapitał społeczny, przy wsparciu moderatora i trenera.

Projekt tworzy warunki do multilateralnej współpracy między partnerami i otwiera możliwości jej intensyfikacji w obszarze badań (wspólne publikacje, konferencje, programy badawcze) oraz dydaktyki akademickiej (np. oferowanie warsztatów w formie e-learningu jako kursy zmienne realizowane z partnerami).

Więcej informacji: http://uni.opole.pl/page/3280/projekt-nawa-kompetentny-student-doswiadczony-absolwent