Zaznacz stronę

W ramach obchodów Europejskich Dni Statystyki na Wydziale Ekonomicznym UO w dniu 14 października 2019 r. odbyło się seminarium pod hasłem: Zalety i ograniczenia zastosowania statystyki w badaniach naukowych i praktyce gospodarczej, adresowane do studentów i pracowników badawczo-dydaktycznych.

Organizatorem Seminarium był Urząd Statystyczny w Opolu, we współpracy z Instytutem Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UO.

Podczas Seminarium omówione zostały następujące zagadnienia:
• zadania statystyki publicznej oraz istota tajemnicy statystycznej;
• historia (i promocja) spisów powszechnych oraz ich znaczenie dla życia społecznego i gospodarczego;
• zakres i dostępność zasobów statystyki publicznej;
• zasady i metody obliczania wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych,
• procedura rejestracji działalności gospodarczej oraz dostęp do zasobów rejestru REGON.

Ponadto przedstawione zostały warunki uczestnictwa w konkursie na najlepszą pracę magisterską i doktorską z zakresu statystyki z jednoczesnym zachęceniem studentów do udziału w konkursie.
Prelegentami byli pracownicy Urzędu Statystycznego mający duże doświadczenie w realizacji zadań wchodzących w zakres omawianych zagadnień, tj. Monika Bartel (kierownik Wydziału Organizacji i Rejestrów), Hanna Sterniuk-Mościcka (specjalistka w Opolskim Ośrodku Badań Regionalnych), Ewa Natrońska-Komar (główna specjalistka w Opolskim Ośrodku Badań Regionalnych), Bogusława Tybura (specjalistka w Wydziale Organizacji i Rejestrów), Tomasz Pietras ( główny specjalista w Ośrodku Statystyki Cen).

Głównymi uczestnikami spotkania byli studenci kierunku Gospodarka przestrzenna oraz specjalności Gospodarka Miejska i Regionalna na kierunku Ekonomia. Tematy omawiane podczas seminarium wchodzą w zakres efektów uczenia się na tych kierunkach studiów, dlatego nie były obce studentom i wywołały dyskusję. Ponadto wśród uczestników Seminarium byli także studenci kierunków: Logistyka, Zarządzanie i Matematyka.